Bolovanje radi njege bolesnog djeteta

Pravo na bolovanje zbog njege djeteta je značajno pravo iz zdravstvenog osiguranja, koje omogućava roditeljima da se posvete brizi o svojoj bolesnoj djeci, bez straha od gubitka prihoda za to vrijeme. U zavisnosti od  uzrasta i zdravstvenog stanja djeteta, razlikuje se dužina bolovanja. Iznos naknade plate za vrijeme bolovanja zbog njege oboljelog djeteta je 70% od osnovice odnosno 70% plate koju bi radnik ostvario da je bio na radu.

DIJETE LJEKARSKI PREGLED

Koliko najduže može trajati bolovanje zbog njege djeteta?

Pravilnik o ostvarivanju prava na naknadu od plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad predviđa pravo na bolovanje u sljedećem trajanju:

  1. za svako dijete mlađe od 15 godina – najduže do 15 dana u toku kalendarske godine
  2. za svako dijete starije od 15 godina –  najduže do 7 dana u toku kalendarske godine
  3. za svako dijete do navršenih 18 godina života kog kojeg je zdravstvena ustanova tercijarnog niova zdravstvene zaštite u Republici Srspkoj utvrdila potrebu njege zbog teškog oštećenja zdravstvenog stanja usljed  oštećenja moždanih struktura, maligne bolesti ili drugog teškog pogoršanja zdravstvenog stanja djeteta – do 4 mjeseca u toku kalendarske godine.

Pravo na bolovanje u trajanju od 7 dana u toku kalendarske godine priznaje se i za ostale članove uže porodice, odnosno za bračnog ili vanbračnog supružnika i roditelja.

Pravo na bolovanje u propisanom trajanju se priznaje za svako dijete posebno. Odobreno odsustvo u propisanom trajanju u toku kalendarske godine se može koristiti neprekidno, ili po potrebi sa prekidima u toku kalendarske godine. Ako se pravo na bolovanje u propisanom trajanju ne ostvari  do isteka kalendarske godine, neiskorišteni period trajanja bolovanja iz jedne kalendarske godine se ne može prenijeti u narednu kalendarsku godinu.

Na čiji teret pada naknada plate za vrijeme bolovanja zbog njege djeteta?

U prva dva slučaja, naknadu plate zbog njege člana uže porodice obezbjeđuje poslodavac iz svojih sredstava, dok u posljednjem slučaju, poslodavac ima pravo povrata isplaćene naknade plate za tri mjeseca u toku kalendarske godine (dakle, jedan mjesec je na teret poslodavca, tri na teret Fonda zdravstvenog osiguranja).

Ko može korititi pravo na bolovanje zbog njege djeteta?

Odsustvo s rada se odobrava:

  • ako su oba roditelja zaposlena – jednom od roditelja;
  • ako dijete ima samo jednog roditelja  – tom zaposlenom roditelju (osiguraniku Fonda);
  • ako jedan od roditelja nije zaposlen, ali je iz zdravstvenih razloga nesposoban da njeguje oboljelo dijete – zaposlenom roditelju (osiguraniku fonda)
  • ako su roditelji razvedeni ili je jednom roditelju oduzeta poslovna sposobnost ili roditeljsko pravo – zaposlenom roditelju kojem je dijete povjereno na staranje.

Ostvarivanje prava na bolovanje zbog njege djeteta

Zahtjev za utvrđivanje privremene nesposobnosti za rad teško oboljelog djeteta do navršenih 18 godina života podnosi se nadležoj organizacionoj jedini Fonda i uz to se prilaže prijedlog zdravtsvene ustanove tercijarnog niova iz Republike Srpske. Fond donosi rješenje kojim utvđuje pravo na naknadu plate zbog njege oboljelog člana uže porodice iz čl. 17. st. 1. tač. 3. Pravilinika o ostvarivanju prava na naknadu plate. za vrijeme privremene nesposobnosti za rad. Na oosnovu rješenja Fonda ovlašćeni doktor porodične medicine osiguraniku može izdati izvještaj o privremenoj nesposobnosti za rad.

Bolovanje za vrijeme stacioniranog liječenja djeteta

Smatra se da je osiguranik (roditelj, staratelj) privremeno nesposoban za rad dok koristi pravo na smještaj uz dijete koje je upućeno na stacionarno liječenje, te se za to vrijeme ne vrši ocjena privremene nesposobnosti za rad. Izvještaj o trajanju privremene nesposobnosti za rad ispostavlja ovlašćeni doktor porodične medicine na osnovu potvrde o stacionarnom liječenju ili na osnovu otpusnog pisma.

Ko se smatra članom uže porodice?

Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju, članom uže porodice za čiju se njegu priznaje pravo na bolovanje, smatra se: dijete rođeno u braku ili van braka, dijete stavljeno pod starateljstvo, odnosno usvojeno u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast  porodičnih odnosa, dijete bračnog ili vanbračnog supružnika, bračni ili vanbračni supružnik i roditelj.

Bolovanje zbog njege bolesnog člana uže porodice u Federaciji BiH

U Federaciji Bosne i Hercegovine radnik ima pravo na bolovanje po osnovu njege oboljelog člana porodice, na prijedlog konzilija doktora odgovarajućih specijalnosti:

a) do šest mjeseci – u jednoj kalendarskoj godini, kada se radi o njezi djeteta oboljelog od cerebralne paralize ili druge teške urođene degenerativne bolesti starosne dobi do sedam godina života,

b) do četiri mjeseca – u jednoj kalendarskoj godini, kada se radi o njezi djeteta do 15 godina života,

c) do dva mjeseca – u jednoj kalendarskoj godini, kada se radi o njezi člana porodice starijeg od 15 godina života.

U izuzetnim slučajevima, ljekarska komisija može na prijedlog konzilijuma doktora odgovarajućih specijalnosti da utvrdi pravo na privremenu spriječenost za rad u trajanju dužem od propisanog.

Naknada plate određuje se u visini od najmanje 80% osnovice za naknadu s tim da ne može biti niža od iznosa minimalne plate za mjesec za koji se utvrđuje naknada. Osnovicu za naknadu čini plata isplaćena osiguraniku za mjesec koji prethodi mjesecu u kojem nastupi slučaj na osnovu kojeg se stiče pravo na naknadu.

Hrvatska

U Hrvatskoj pravo na naknadu plate za vrijeme bolovanja radi njege djeteta do navršene 7. godine života pripada u trajanju od najviše 60 dana za svaku utvrđenu bolest, a za dijete od 7. do 18. godine života najviše do 40 dana. Dakle, period od 60 odnosno 40 dana odnosi se na svaku pojedinačno utvrđenu bolest djeteta, a ne na ukupan broj dana u toku kalendarske godine.

Štaviše, ako je  prema ocjeni doktora medicine primarne zdravstvene zaštite zdravstveno stanje djeteta do 18. godine života takvo da njega u trajanju od 60 odnosno 40 dana neće biti dovoljna, potrebno trajanje njege određuje liječničko povjerenstvo Zavoda za obavezno zdravstveno osiguranje. U ovom slučaju dakle, Zakon nije odredio maksimalno trajanje bolovanja.

U Hrvatskoj je predviđeno pravo na plaćeno bolovanje radi njege djeteta starijeg od 18 godina, supružnika ili izabranog partnera, i to u trajanju od najviše 20 dana za svaku utvrđenu bolest, pod ulsovom da se radi o teškim zdravstvenim stanjima ovih lica.

Osiguranik ima pravo privremenu spriječenost za rad koristiti i kao pravo na rad sa polovinom punog radnog vremena.

Srbija

U Srbiji rješenja nisu tako povoljna kao u Hrvatskoj, ali su daleko bolja nego u Republici Srpskoj. Naime, naknada zarade zbog njege oboljelog člana uže porodice mlađeg od 7 godina života ili starijeg člana uže porodice koji je teško tjelesno ili duševno ometen u razvoju, u svakom pojedinačnom slučaju bolesti, odnosno povrede, najduže do 15 dana. Ako je oboljeli, odnosno povrijeđeni član uže porodice stariji od 7 godina života, najduže do 7 dana. Dakle, pravo na bolovanje radi njege djeteta u periodu od 7, odnosno 15 dana pripada za svaki pojedinačni slučaj bolesti, a ne u odnosu na cijelu kalendarsku godinu. Štaviše, ukoliko postoje opravdani razlozi vezani za zdravstveno stanje člana uže porodice, prvostepena ljekarska komisija može produžiti trajanje bolovanja najduže do 30 dana za njegu djeteta mlađeg od 7 godina  ili starijeg člana uže porodice koji je teško tjelesno ili duševno ometen u razvoju, odnosno do 14 dana za njegu člana uže porodice koji je stariji od sedam godina,  a nije teško tjelesno ili duševno ometen u razvoju (takođe, u svakom pojedinačnom slučaju bolesti).

U slučaju teškog oštećenja zdravstvenog stanja djeteta do navršenih 18 godina zbog teškog oštećenja moždanih struktura, maligne bolesti, ili drugog teškog pogoršanja zdravstvenog stanja djeteta, drugostepena ljekarska komisija Republičkog fonda može, na prijedlog zdravstvene ustanove koja obavlja zdravstvenu djelatnost na tercijernom nivou u kojoj se dijete liječi, kao i uputa izabranog ljekara, produžiti pravo na naknadu zarade zbog njege člana uže porodice. Produženje prava na naknadu zarade u ovom slučaju ocjenjuje drugostepena ljekarska komisija Republičkog fonda na svakih šest meseci, za svaki pojedinačni slučaj, u zavisnosti od zdravstvenog stanja deteta, kao i neophodnog daljeg lečenja deteta, odnosno rehabilitacije ako je potrebna.

 

Dodatne informacije i najčešća pitanja o pravima iz zdravstvenog osiguranja možete naći na sajtu Fonda za zdravstveno osiguranje Republike Srpske. Obrasce za ostvarivanje prava iz zdravstvenog osiguranja možete naći na ovom linku.

Reference:
Zakon o zdravstvenom osiguranju (“Službeni glasnik Republike Srpske”, br. 18/99; 51/01, 70/01, 51/03, 57/03, 17/08, 1/09, 106/09, 39/16, 110/16)
Pravilnik o ostvarivanju prava na naknadu plate za vrijeme privremene nesposobnosti za rad (“Službeni glasnik Republike Srpske”, br. 14/22)
Zakon o zdravstvenom osiguranju ( “Službene novine FBiH”, br. 30/97, 7/02, 70/08, 48/11)
Pravilnik-o-postupku-i-kriterijima-za-utvrdjivanje-prijevremene-sprijecenosti-za-rad-osiguranika (“Službene novine Federacije BiH”, 34/2017)
Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju (“Narodne novine” 80/13, 137/13)
Zakon o zdravstvenom osiguranju (“Službeni glasnik Republike Srbije” br. 107/05, 109/05, 30/10, 57/11, 119/12, 55/13, 99/14, 123/14, 126/14, 106/15, 10/16)

 

Leave a Reply