Ugovorom o radu na određeno zasniva se radni odnos čije je trajanje unaprijed određeno. Prestanak ugovora o radu na određeno vrijeme nastupa istekom roka na koji je zaključen. U ovom slučaju, dakle, ne govorimo o otkazu od strane poslodavca, pa radniku ne pripadaju prava koja inače ima u slučaju otkaza, poput otpremnine, otkaznog roka i sl.
Radni odnos na određeno kao izuzetak od pravila
Radni odnos se može zasnovati na određeno ili neodređeno vrijeme. U pravilu, ugovor o radu se zaključuje na neodređeno vrijeme. Ugovor o radu na određeno vrijeme se može zaključiti samo kada je trajanje radnog odnosa unaprijed određeno objektivnim razlozima koji su opravdani rokom, izvršenjem tačno određenog posla ili nastupanjem unaprijed određenog događaja.
Trajanje ugovora o radu na određeno
Ugovor o radu na određeno vrijeme može trajati najduže 24 mjeseca, sa ili bez prekida. Pri tome, prekid kraći od 30 dana se ne smatra prekidom radnog odnosa. Dakle, poslodavac i radnik mogu zaključiti više ugovora o radu na određeno (u različitom trajanju) sve dok radni odnos po svim tim ugovorima ne traje duže od 24 mjeseca. Pri čemu se, prekid radnog odnosa koji traje kraće od 30 dana takođe računa u ovaj rok od 24 mjeseca.
Ugovor o radu na određeno može se produžavati, ali se prilikom produženja mora voditi računa da će u jednom momentu, radni odnos na određeno prerasti u radni odnos na neodređeno.
Kada ugovor na određeno može trajati preko 2 godine?
Zakon o radu predviđa da se ugovor o radu na određeno, izuzetno, može zaključiti na period duži od 24 mjeseca, u sljedećim slučajevima:
- ako je to potrebno zbog zamjene privremeno odsutnog radnika, do njegovog povratka,
- za rad na projektu čije je trajanje unaprijed određeno, do završetka projekta, a najduže 60 mjeseci i
- sa nezaposlenim kome do ispunjenja jednog od uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju nedostaje do pet godina, najduže do ispunjenja uslova, u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Ovdje je važno napomenuti da poslodavac sa istim radnikom može zaključivati ugovore o radu na određeno vrijeme sukcesivno, po više osnova. Ako je, primjera radi, ugovor bio zaključen zbog zamjene privremeno odsutnog radnika, po njegovom povratku na posao, poslodavac može odlučiti da radni odnos prestaje ili može sa istim zaposlenim sklopiti novi ugovor o radu radi zamjene drugog odsutnog radnika ili za rad na određenom projektu .
Istek ugovora na određeno
Ugovor o radu na određeno vrijeme po samom zakonu prestaje istekom roka na koji je zaključen. Dan prestanka se utvrđuje samim ugovorom, i on može biti utvrđen kao kalendarski datum ili može biti vezan za protek određenog broja dana, nedjelja, mjeseci ili godina od zaključenja ugovora ili od nekog drugog momenta. Moguće je i da trajanje ugovora bude samo relativno određeno, tj. da bude vezano za nastupanje određene činjenice.
Šta ako radnik ostane da radi neko vrijeme nakon isteka roka na koji je zaključen ugovor?
Ukoliko radnik ostane da radi kod poslodavca namjanje 5 radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vrijeme. Kako bi izbjegao preobražaj ugovora na određeno u ugovor na neodređeno, poslodavac treba da donese odgovarajuće rješenje kojim će konstatovati da je radni odnos prestao istekom roka za koji je zasnovan.
Pravo na korišćenje godišnjeg odmora prije prestanka radnog odnosa na određeno?
Radniku kojem prestaje radni odnos na određeno vrijeme poslodavac je dužan da obezbijedi korišćenje godišnjeg odmora prije prestanka radnog odnosa. Ako radnik krivicom poslodavca, u cjelosti ili djelimično, ne iskoristi godišnji odmor ima pravo na naknadu štete u visini prosječne plate ostvarene u prethodna tri mjeseca, srazmjerno dužini neiskorišćenog godišnjeg odmora.
Sudeći po pitanjima koja čitaoci postavljaju, čini se da nije rijetka situacija da radnik radi sve do isteka ugovora, ne znajući do posljednjeg dana da li će mu radni odnos biti produžen ili ne. Nakon što poslodavac saopšti svoju odluku da ne produžava radni odnos, a radnik konstatuje da ima neiskorišćene dane godišnjeg odmora, poslodavci upute radnika da će neiskorišćene dane koristiti po isteku ugovora. Međutim, ukoliko je radni odnos prethodno trajao 24 mjeseca, korišćenje godišnjeg odmora po isteku ugovora značilo bi da je radnik “ostao da radi kod poslodavca”, pa ukoliko je broj dana neiskorišćenog odmora veći od 5, onda bi se na osnovu toga moglo smatrati da je radni odnos na određeno prerastao u radni odnos na neodređeno vrijeme.
Prestanak ili otkaz ugovora o radu na određeno?
Potrebno je, takođe, razlikovati otkaz i prestanak ugovora o radu na određeno. U slučaju prestanka radnog odnosa na određeno vrijeme istekom vremena na koje je zasnovan, ne govorimo o otkazu od strane poslodavca. Stoga, ni prava koja inače pripadaju radniku u slučaju otkaza od strane poslodavca (pravo na otkazni rok, otpremninu i sl.) ne pripada radniku u slučaju prestanka ugovora na određeno usljed isteka roka na koji je zaključen.
Pored toga, ni režim zaštite od otkaza trudnica i porodilja koji važi kada je zaključen ugovor o radu na neodređeno, ne važi u slučaju kada prestaje ugovor o radu na određeno. Stoga, ugovor o radu na određeno prestaje istekom vremena na koje je zaključen, nezavisno od toga što je radnica na trudničkom ili porodiljskom odsustvu.