Poljoprivrednici koji nisu PDV obveznici ne iskazuju PDV u svojim fakturama, nisu dužni da vode knjige na način propisan Zakonom o PDV-u, nemaju pravo na odbitak ulaznog PDV-a, ali pod određenim uslovima imaju pravo na paušalnu PDV naknadu. Šta to zapravo znači?
Prije svega, činjenica da poljoprivrednici nisu PDV obveznici znači da oni nemaju pravo da odbiju ulazni PDV koji su platili na svoje inpute (npr. sjemena, đubrivo, pesticide, gorivo, radne mašine i sl.). To znači da ovi poljoprivrednici prilikom nabavke ovih dobara imaju isti položaj kao krajnji potrošači. Odnosno, oni konačno snose teret PDV-a, iako iako obavljaju poljoprivrednu djelatnost i vrše promet robe i usluga u vidu djelatnosti.
Nadalje, ukoliko poljoprivrednici isporučuju svoje proizvode drugim PDV obveznicima, ni oni neće imati pravo na odbitak ulaznog PDV-a za dobra ili usluge primljene od poljoprivrednika. Razlog je što poljoprivrednik-isporučilac proizvoda nije PDV obveznik i nema pravo da iskaže PDV u svojim fakturama.
To se može izuzetno negativno odraziti na mogućnost plasmana dobara ili usluga poljoprivrednika koji nije PDV obveznik. Stoga, Zakon o PDV uvodi institut paušalne naknade za poljoprivrednike kojom se djelimično kompenzuju troškovi PDV-a obračunatog na inpute koji poljoprivrednika pogađaju kao da je krajnji potrošač. Istovremeno se PDV obvezniku koji kupi proizvode/usluge od poljoprivrednika omogućava da plaćenu PDV nadoknadu odbije kao ulazni porez od PDV-a koji obračunava na svoje isporuke dobara/pružanje usluga.
Koji poljoprivrednici nisu PDV obveznici?
Poljoprivrednikom se u smislu Zakona o PDV smatra lice koje kao predstavnik domaćinstva obavlja poljoprivrednu djelatnost, za koju se porez na dohodak plaća u skladu sa katastarskim prihodom od poljoprivrednog zemljišta. Poljoprivrednik nije PDV obveznik ako je ukupan katastarski prihod svih članova domaćinstva niži od 15.000 KM.
Pod kojim uslovima se ostvaruje pravo na PDV naknadu?
Pravo na paušalnu naknadu ima poljoprivrednik koji izvrši promet poljoprivrednih i šumskih dobara i usluga licima koja su PDV obveznici. Ova lica (primaoci dobara i usluga) dužni su da:
- obračunaju PDV naknadu,
- plate poljoprivredniku vrijednost primljenih dobara ili usluga i PDV naknadu,
- izdaju potvrdu o plaćanju.
Nakon što urade sve navedeno, PDV obveznik-primalac dobara ili usluga ima pravo da odbije obračunati iznos PDV naknade kao ulazni porez.
Potvrda o plaćanju koju su primaoci poljoprivrednih dobara ili usluga dužni izdati obavezno sadrži:
1) naziv, adresu i identifikacioni broj obveznika (izdavaoca potvrde)
2) mjesto i datum izdavanja i redni broj potvrde,
3) ime i prezime, adresu i JMBG poljoprivrednika
4) vrstu i količinu isporučenih dobara, vrstu i obim usluge,
5) vrijednost primljenih dobara i usluga
6) iznos PDV naknade obračunate poljoprivredniku
7) broj i datum odobrenja prava na paušalnu naknadu (koji izdaje UIO).
Paušalna naknada za poljoprivrednike iznosi 5% neto vrijednosti primljenih dobara i usluga.
Obavezno podnošenje zahtjeva za odobravanje prava na PDV naknadu
Da bi poljoprivrednici koji nisu obveznici PDV-a ostvarili pravo na PDV naknadu, moraju podnijeti zahtjev za odobravanje prava na PDV naknadu na obrascu ZPN ili na drugom pisanom zahtjevu u slobodnoj formi koji sadrži neophodne elemente, u skladu sa Uputstvom o postupku ostvarivanja prava na paušalnu naknadu. U prilogu zahtjeva neophodno je dostaviti:
- Kopiju lične karte,
- Ugovor s registrovanim PDV obveznikom o isporuci dobara ili vršenju usluga za istog ili potvrda o plaćanju (prijemu) otkupljenog poljoprivrednog, šumarskog proizvoda ili usluge, izadata od PDV obveznika,
- Dokaz nadležnog organa da je podnosilac zahtjeva vlasnik zemljišta upisanog u katastru zemljišta, s visinom prihoda manjom od 15.000 KM u prethodnoj godini (za vlasnika) odnosno Ugovor o pravu korištenja ili plodouživanja navedenog zemljišta, s visinom prihoda manjom od 15.000 KM u prethodnoj godini (za korisnika ili plodouživaoca),
- Orginalne uplatnice kao dokaz o uplaćenoj administrativnoj taksi na zahtjev za odobravanje prava na paušalnu naknadu (10,00 KM) i taksi za izdavanje rješenja o priznavanju prava na paušalnu naknadu (10,00 KM)
Zahtjev za odobravanje prava na paušalnu naknadu podnosi se nadležnom regionalnom centru – Odsjek za poreze – Grupa za pružanje usluga poreskim obveznicima.
Poljoprivrednik kojem je izdato rješenje UIO kojim mu je priznato pravo na paušalnu naknadu dužan je da o svakoj promjeni podataka koji utiču na status poljoprivrednika obavijesti UIO, najkasnije u roku od 8 dana od dana nastanka promjene.
PDV naknada plaćena poljoprivredniku ne predstavlja dio naknade za izvršeni promet tih dobara ili usluga. Dakle, PDV naknada se ne uračunava u ukupan promet na osnovu kojeg poljoprivrednik stiče obavezu otpočinjanja PDV aktivnosti, odnosno obavezu podnošenja evidencione prijave PDV.
Kako mali poljoprivrednici plaćaju porez na dohodak, saznajte u ovom članku.
[…] Poseban postupak oporezivanja poljoprivrednika koji nije PDV obveznik (pravo na paušalnu PDV naknad… […]